Witamy na szkolnej stronie Publicznego Gimnazjum nr 3 w Pielgrzymowicach

Nasza Szkoła

HISTORIA SZKOŁY

Publiczne Gimnazjum nr 3 w Pielgrzymowicach istnieje od roku 1999. Powstało w wyniku przeprowadzonej w Polsce reformy oświaty. Placówka mieści się w górnej części budynku.

Szkoła liczy 6 oddziałów. Posiada 7 sal lekcyjnych, salę gimnastyczną, świetlicę oraz stołówkę. W szkole  uczyło  się  w  każdym  roku  około  140  uczniów a  uczyło  ich  około  20  nauczycieli. W gimnazjum znajduje się gabinet pedagoga, a także gabinet pielęgniarki szkolnej. Biblioteka została połączona z biblioteką publiczną oraz biblioteką szkoły podstawowej, dzięki czemu uczniowie mają dostęp do większego księgozbioru.

W gimnazjum działają cztery sekcje (dekoracyjna, dziennikarska, foto-filmowa oraz organizacyjna), w których młodzież może rozwijać swoje talenty, odkrywać pasje i angażować się w kształtowanie wizerunku szkoły.

 

SUKCESY

Gimnazjum osiąga liczne sukcesy w konkursach przedmiotowych, sportowych, artystycznych, a także różnego rodzaju konkursach ogólnopolskich, które mają dla uczniów bardzo duże znaczenie, ponieważ skupiają się nie tylko na wiedzy, ale przede wszystkim na kluczowych umiejętnościach potrzebnych młodym ludziom w XXI wieku. Są to między innymi kompetencje cyfrowe, organizacyjne, umiejętność współpracy oraz autoprezentacji.

Poniżej prezentujemy najważniejsze osiągnięcia gimnazjalistów z podziałem na poszczególne dziedziny.

Konkursy przedmiotowe

 • 2015 Międzyszkolny Konkurs z Języka Niemieckiego i Angielskiego organizowany przez Zespół Szkól nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju (III miejsce - kategoria język niemiecki, III miejsce - kategoria język angielski);

 • 2015 Międzyszkolny Konkurs z Języka Niemieckiego organizowany przez Zespół Szkół nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju (III miejsce oraz wyróżnienie);

 • 2015 XVII Konkurs Wiedzy o Gminie Pawłowice (I miejsce);

 • 2014  Międzyszkolny Konkurs z Języka Niemieckiego organizowany przez Zespół Szkół nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju (wyróżnienie)

 • 2014 gminny konkurs multimedialny “Różne oblicza samorządu” na prezentację lub filmik dotyczący samorządności w Gminie Pawłowice (III miejsce);

 • 2012 konkurs gminny “Ich und meine Umgebung” (I i III miejsce oraz wyróżnienie);

 

Konkursy artystyczne

 • 2014 Gminny Konkurs Recytatorski “Poezja pokolenia Kolumbów” (wyróżnienie)

 • 2014 XI Powiatowy Przegląd Jasełek w Suszcu (I miejsce);

 • 2013 III Przegląd Piosenki Angielskiej organizowany przez Zespół Szkół nr 2 w Jastrzębiu- Zdroju (III miejsce oraz wyróżnienie);

 • 2013 I Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jana Pawła II organizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach z okazji Dnia Papieskiego (I miejsce);

 • 2012 IX Powiatowy Przegląd Jasełek w Suszcu (grand prix);

 • 2011 II Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jana Pawła II organizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Pawłowicach (III miejsce oraz wyróżnienie)

 • 2011 Gminny Przegląd Jasełkowo-Szopkowy w Pawłowicach (I miejsce)

 

 

Osiągnięcia sportowe

           

Na przestrzeni  lat  istnienia  gimnazjum  uczniowie  wielokrotnie  zdobywali  czołowe  miejsca  w  zawodach  sportowych  gminnych  i  nie  tylko,  szczególnie  w  biegach  przełajowych,  piłce  siatkowej,  piłce  nożnej. Poszczególni  uczniowie  byli nagradzani  jako  najlepsi  sportowcy  w  gminie..

 

 

Konkursy ogólnopolskie

 • 2014 konkurs Kamera!Kultura! (I miejsce za przygotowanie historycznego filmiku edukacyjnego w kategorii “Mury mówią”) http://bit.ly/1z5t0LG

 • 2012 konkurs Interaktywna Mapa Przemian (II miejsce za projekt Pawłowickie Metamorfozy) http://pawlowickiemetamorfozy.blogspot.com

 • 2012 konkurs “Moj@ Edukacja” (II miejsce za przygotowanie prezentacji dotyczącej uczenia się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii) http://bit.ly/1PBoJUe

 • 2011 Ogólnopolski  Konkurs  Ekologiczny  ( I miejsce )

 

Konkursy międzynarodowe

 • 2014 ogólnopolski konkurs “Nasz projekt eTwinning 2014” (II miejsce za projekt międzynarodowy “Bis in die Puppen leben wir Deutsch - handgenähte Zusammenarbeit über die Grenzen”) http://deutschhandgemacht.blogspot.com

 • 2013 konkurs z języka niemieckiego “Gesehen. Gefilmt. Gelernt.” (I miejsce za stworzenie filmiku edukacyjnego w języku niemieckim) http://bit.ly/1GtHSmP

 

SUKCESY NASZYCH ABSOLWENTÓW

Absolwenci naszego gimnazjum są kreatywni, mają poczucie własnej wartości oraz osiągają sukcesy w różnych dziedzinach.

 • Agata Kijora – w 2015 roku wydała swoją pierwszą książkę pt. „Zmienni”. Powieść cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest wysoko oceniana przez czytelników fantastyki.

 • Jarosław Tekla - w 2014 roku zwyciężył w prestiżowym konkursie "Bezpieczny skok z BHP do górnictwa".           

 • Adam Budzik stworzył projekt pt. „ Monitorowanie i wizualizacja z systemem powiadomień na urządzenia mobilne parametrów aktywnych sterowników do kompensacji mocy biernej firmy Lavato”. Praca, której współwykonawcą jest Paweł Zabczyński a promotorami Krzysztof Smyczek i Mirosław Czarnota, zdobyła I miejsce w kategorii Usprawnianie Softwarowo-Techniczne w konkursie Młody Lider Innowacji i złoty medal w Seulu. Została także wyróżniona w Olimpiadzie Innowacji Technicznych.

 

IMPREZY

Gimnazjum oraganizuje dla swoich uczniów wiele imprez o charakterze kulturalno-artystycznym, sportowym i rozrywkowym. Każdego roku kilkukrotnie odbywa się Planszomania (noc gier planszowych). Uczniowie mają również możliwość brać udział w biwakach sportowych, nocnym graniu (noc sportu), spływie kajakowym oraz różnego rodzaju akcjach charytatywnych (Góra Grosza, Pełna Miska dla Schroniska, zbiórka nakrętek, Szlachetna Paczka). Nie brak także imprez typowo szkolnych i klasowych, takich jak: Walentynki, Wigilijka, Dzień Chłopca, Dzień Kobiet. Ponadto szkoła organizuje różnego typu wycieczki oraz wyjazdy na lodowisko i basen.

Tradycją gimnazjum stał się przygotowywany pod koniec czerwca Dzień Talentów, w trakcie którego młodzież obdarzona zdolnościami (literackimi, plastycznymi, tanecznymi, wokalnymi, aktorskimi i innymi) ma okazję zaprezentować swoje zdolności przed kolegami, nauczycielami, a także rodzicami.

 

PROJEKTY

Gimnazjum bierze udział w różnego rodzaju projektach krajowych i zagranicznych. Jest między innymi Szkołą Odkrywców Talentów oraz Szkołą bez Przemocy. Wcześniej było zaangażowne w projekt Das Bild der Anderen, polegający na korespondencji w języku niemieckim, którą uczniowie prowadzili z młodzieżą ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie szkoła uczestniczy w projekcie europejskim eTwinning. W roku szkolnym 2014/2015 za projekt międzynarodowy “Bis in die Puppen leben wir Deutsch - handgenähte Zusammenarbeit über die Grenzen” zdobyła Krajową i Europejską Odznakę Jakości oraz II miejsce w konkursie ogólnopolskim na najlepszy projekt międzynrodowy eTwinning.

Uczniowie angażownai są w udział w konferencjach, z kolei pracownicy szerzą ideę “Uczenia przez nauczanie”, w ramach której powstał projekt GUMISIE. Polegał on na prowadzeniu przez uczennice gimnazjum interaktywnych lekcji z języka niemieckiego dla dzieci ze szkół podstawowych, a także warsztatów z wykorzystania nowowczesnych technologii na lekcjach dla nauczycieli.

Od dwóch lat w ramach zajęć technicznych realizowany jest projekt “Akcja awatarkowa”, polegający na zaprojektowaniu i uszyciu przez uczennice klas II i III filcowych awatarków oraz wysłaniu ich do uczniów klas I-III szkół podstawowych w Polsce.

W roku  szkolnym 2010/2011  uczniowie wzięli udział w  ogólnopolskim programie  propagującym  zajęcia  artystyczne w szkole  „Kulthuura”, pod  patronatem  MEN  oraz  Centrum Edukacji Obywatelskiej. Nasi  uczniowie  przygotowali  obszerny  materiał  promujący  Pielgrzymowice i  mieli  możliwość  zaprezentowania  go  w  trakcie  Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych w Warszawie.

 

SPORT

Nasze gimnazjum od początku istnienia propaguje aktywny styl życia.

Uczniowie chętnie biorą udział w różnego rodzaju imprezach sportowych. Na zajęciach pozalekcyjnych chłopcy i dziewczęta  biorą udział w turniejach sportowych. Reprezentanci naszej szkoły spotykają się na sparingach z uczniami ościennych gmin.

Regularnie w wolne dni odbywają się mecze siatkówki z absolwentkami naszego gimnazjum. Rywalizujemy też z uczniami z innych państw w ramach Międzynarodowego Turnieju o Puchar Wójta Pawłowic.

W rozgrywkach tych zajmujemy czołowe miejsca.

Jest już tradycją nocne biwakowanie, gdzie młodzież korzysta z zaplecza sportowego szkoły.  Dzięki stałemu poszerzaniu bazy sportowej uczniowie spędzają wolny czas aktywnie, co przekłada się na zdrowe, młode społeczeństwo.

 

 

WSPÓŁPRACA

Szkoła współpracuje z wieloma instytucjami oraz organizacjami społecznymi. Między innymi z OSP w Pielgrzymowicach, Stowarzyszeniem Karola Miarki, JAMA - Jastrzębską Alternatywą Młodzieży Aktywnej, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Pszczynie, Stowarzyszeniem Omnibus w Pszczynie, ZSO w Pawłowicach, ZS nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju  oraz ze wszystkimi  szkołami  w  gminie Pawłowice.

 

WOLONTARIAT

Uczniowie gimnazjum bardzo chętnie angażują się w akcje charytatywne. Biorą udział w organizowaniu i propagowaniu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbierają fundusze na pomoc dzieciom, które wychowują się poza własnymi rodzinami (Góra Grosza), a także nakrętki i karmę dla zwierząt (Pełna Miska dla Schroniska). Co roku przepowadzają akcję mikołajkową w Domu Pomocy Społecznej w Pielgrzymowicach oraz zbiórkę rzeczy dla ubogich rodzin w ramach akcji Szlachetna Paczka. Ponadto odwiedzają pobliskie przedszkole, czytają dzieciom bajki i organizują dla maluchów gry oraz zabawy.

 

PROMOCJA

Informacje o działaniach mających miejsce w szkole pojawiają się na portalu edukacyjnym Edunews www.edunews.pl, na blogu innowacyjnych nauczycieli www.superbelfrzy.edu.pl, a także na łamach “Gminnych Racji”, czasopisma “IT w edukacji”, w “Księdze Trendów” opracowanej przez wydawnictwo YDP oraz w informatorach promocyjnych i projektowych projektu eTwinning.

 

DO  CZEGO  DĄŻYMY

 

Chcielibyśmy, aby nasza szkoła stała się szkołą nowoczesną, nie tylko pod względem wyposażenia, ale także pod względem metod nauczania. Zależy nam, aby na stałe wprowadzić metody pracy z uczniami oparte na koncepcjach Flipped Classroom, Challenge Based Learning, Project Based Learning i Problem Based Learning. Nie bez znaczenia jest tutaj przestrzeń edukacyjna, którą także należy przearanżować w taki sposób, aby zrezygnować z dotychczasowego tradycyjnego ustawienia ławek i umożliwić uczniom współpracę i pracę w różnych grupach w trakcie lekcji.  Naszym celem jest szkoła z otwartym dostępem do Wi-Fi, szybkim Internetem, możliwością przynoszenia przez uczniów własnego sprzętu i korzystania z tabletów oraz smartfonów, aby usprawnić proces edukacyjny i wyjść naprzeciw ich potrzebom.  Klasa medialno-językowa oraz wsparcie arteterapeutyczne w ramach zajęć artystycznych i technicznych umożliwiają rozwój kreatywności, twórczości i motywują do działania, jednocześnie przygotowując młodych ludzi do życia w XXI  wieku,  gdzie  zmienność i elastyczność,      a  także  umiejętność dostosowania i dopasowania się do nowych warunków są w najwyższej cenie.                     W tym kierunku mamy zamiar podążać. Chcemy, aby nasi uczniowie nie bali się podejmować ryzyka, pokonywali własne bariery i byli otwarci na drugiego człowieka.