Witamy na szkolnej stronie Publicznego Gimnazjum nr 3 w Pielgrzymowicach

Aktualności

03 czerwca 2016 08:50 | Aktualności

Digital Young Forum oczami uczennic – refleksje na temat wystąpień.

 

Kasia:

Wyjazd do Warszawy na warsztaty „Digital Youth Forum” z pewnością zmienił moje poglądy na temat  Internetu i innych technologii. To właśnie jest przyszłość, która nie będzie naszą klatką, na którą jesteśmy skazani, lecz dzięki pomocy inteligentnych, chcących zmieniać świat na lepsze ludzi, których przedstawicieli mogliśmy wysłuchać na prelekcjach, możemy wkroczyć w nowe (tym razem globalne) oświecenie. Szczególnie poruszyła mnie historia Amelii Gruszczyńskiej, która wpadła w głęboką depresję, trafiając do szpitala psychiatrycznego na pół roku. Poprzez kontakt na Facebook’u z innymi ludźmi dotkniętymi tą chorobą jej stan staje się coraz lepszy, wygrywa walkę i wspiera dzieci i młodzież z zaburzeniami psychicznymi, poprzez organizowanie akcji społecznych i charytatywnych.

Drugim ważnym przykładem tym razem bardziej z dziedziny IT jest wykład Karola Karczewskiego, który poprzez swoją pasję, geniusz i przede wszystkim pracę, stał się założycielem i team leaderem grupy Lime Devices zajmującej się projektowaniem elektroniki.  Bezpośrednim pomysłem na walkę z wadami cywilizacji jest działalność Rafała Jarząbka, który zaprezentował psychologiczne testy na przypadkowych ludziach.

Bardzo podobał mi się także wykład Anny Aboth – autorki bloga „The Family Without Borders”, podróżniczki oraz organizatorki pomocy dla uchodźców w Berlinie.

Wspaniali ludzie, ciekawe, ważne tematy. Im więcej takiego typu spotkań, tym bardziej można odmienić postrzeganie nowoczesnych technologii.   

Klaudia:

 Digital Youth Forum?! Kiedy pani powiedziała nam, że możemy jechać do Warszawy i uczestniczyć właśnie w takim forum, nie byłam do końca przekonana, czy może to być fajne spotkanie, ale mimo wszystko pojechałam i jednak się myliłam. Bardzo mi się podobało, a niektóre wystąpienia naprawdę mnie poruszyły. Najbardziej poruszył mnie występ Amelii Gruszczyńskiej, która mówiła o tym, jak w wieku 13 lat popadła w depresje. Wielkie wrażenie wywarły na mnie również wystąpienia ludzi, którzy byli ofiarą „hejtu” w Internecie. Ogólnie to wszystkie wystąpienia tych szesnastu osób bardzo mi się podobały. Mocno chwytały za serce, dawały do myślenia. Przerwy również nie były nudne, ponieważ nie tylko mogłyśmy coś zjeść, ale i działać na stoisku fundacji Orange oraz innych firm. Chciałabym na pewno jeszcze raz w czymś takim uczestniczyć.

Kamila:

 Na Digital Youth Forum najbardziej zainteresowały mnie dwie osoby. Byli nimi Dawid Słoninka oraz Patryk Grzeszczuk. Pierwszy z nich opisywał swoje przeżycia związane z cyberprzemocą. Był on ofiarą cyberbullying'u. Pod jego zdjęciami na Facebooku widniały tuziny obraźliwych komentarzy na temat jego wyglądu, sposobu ubierania, a także zamiłowania do piercingu. Przytoczenie ich byłoby wielce niestosowne. On jednak nie poddał się i przełamał swoje kompleksy wynikające z obrażania. Wraz z nowymi przyjaciółmi nagrał filmik na ten temat. Podczas prelekcji bardzo się stresował, ale mimo wszystko jego występ zapadł w moją pamięć. Bardzo spodobało mi się to, że ludzie potrafią mówić o tak ciężkich sprawach, by uchronić przed tym innych. Drugą osobą był Patryk. Ten młody człowiek opowiadał o grach oraz o ich coraz większym znaczeniu. Nie mówił jednak o grach w stylu CS lub Call of Duty. Mówił o grach, które są źródłem wiedzy. O grach wojennych z perspektywy ludności cywilnej. O grach przedstawiających nam dzieje Inuitów. O grach, które wnoszą do naszego życia informacje oraz przemyślenia. Nie jestem fanką bezmyślnych strzelanek i lubię czerpać wiedzę z tak przyjemnych rzeczy, jakimi są właśnie gry. Oba wystąpienia choć różnią się tematyką bardzo mi się spodobały i chciałbym uczestniczyć częściej w zajęciach idących w tym kierunku.  

Natalia:

Yuri Drabent "Ty i twój niesamowity kciuk"  jako pierwszy prelegent opowiadał o sile naszych komórek, wzroście użytkowania używanych aplikacji, o tym, jaki mamy wpływ na to co znajduję się w Internecie. Yuri w ciągu ostatnich lat jest jednym z bardziej rozpoznawanych postaci marketingu społecznościowego. Jest współzałożycielem agencji „To Lubię”. Pasjonuje się komunikacją i relacjami międzyludzkimi. Jego wystąpienie podobało mi się, ponieważ jest on bardzo pozytywną osobą. Z wielkim zainteresowaniem słuchałam tego, co chciał nam przekazać. Moją uwagę zwrócili także ostatni prelegenci  Daniel Drabek, Paweł Stolecki, Michał Grychtak oraz Mateusz Pantak, którzy w swoim wystąpieniu pt. „Retroza -  "Od zera do game-makera” opowiadali o grze, którą sami stworzyli o zera. Każdy z nich przedstawiał rolę, którą musiał spełnić w projekcie, jakie trudności spotkały ich podczas tej pracy. Są grupą przyjaciół, uczniami liceum, połączonych wspólną pasją do technologii. Pomimo widocznego zestresowania, ich wystąpienie było bardzo ciekawe i pełne pasji, podobało mi się ze względu na to, że pokazali i udowodnili, że można zrobić coś od zera, ze trzeba działać i spełniać swoje hobby.

Karolina:

Pomimo paru technologicznych problemów na początku  wszystkie prezentacje były bardzo niesamowite i ciężko mi powiedzieć, który był najlepszy! Jeżeli jednak miałabym wybrać, to najbardziej zapadła mi w pamięci prezentacja pani Pauliny Mikuły. Pani Paulina wspomniała, że to było jej pierwsze takie wystąpienie, więc byłam bardzo zdziwiona z jaką płynnością mówi. Najbardziej w prezentacji pani Pauliny podobało mi się to, że Youtube nie musi służyć jedynie do nagrywania bezcelowych filmików, ale można się też z niego wiele nauczyć. Przedstawiła zalety i wady takiego przedsięwzięcia (bycia Youtuberem) i jak to ją wszystko zmieniło, jakich fantastycznych ludzi poznała i ile ciężkiej pracy musiała w to włożyć. Opowiedziała nam, jak rozpoczęła całą karierę i co jest potrzebne do założenia takiego kanału. Oczywiście jest to profesjonalny sprzęt do nagrywania i montowania, a co za tym idzie koszty pieniężne. Cała prezentacja trwała około 15 minut.  Szkoda tylko, że tak krótko, z chęcią posłuchałabym więcej. Jednak ograniczony czas na to nie pozwalał, ale bardzo się cieszę, że pani Paulina ma swój kanał i wiem, że będę tam częstym gościem.

Przeczytano: 516 razy. Wydrukuj|Do góry