16 grudnia 2016 13:39 | Aktualności

Szkolny Samorząd Uczniowski na konferencji w Krakowie

Dnia 05.12.2016 r. Samorząd Uczniowski oraz liderzy sekcji wyjechali do Krakowa na konferencję pt. "SAMORZĄD UCZNIOWSKI START-UPEM AKTYWNOŚCI OBYWATELSKIEJ". W konferencji brali udział m.in.:
- Jasiek Mela - założyciel fundacji "Poza horyzonty", który przekonywał, że tak naprawdę to, kim jesteśmy, zależy od ludzi, których poznajemy. Opowiadał o swoich podróżach. Mówił, że "każda podróż jest podróżą do nas samych". Wyjaśnił, że gdyby Bóg nie zadecydował o jego wypadku, to nie byłoby go dzisiaj w miejscu, w którym się obecnie znajduje. Że mimo iż spotkało go wiele cierpienia, to zyskał dzięki niemu o wiele więcej dobra i pozytywnych doświadczeń niż złych. Opowiadał, że wykładał kilkukrotnie w zakładzie karnym i chociaż mogłoby się wydawać, że w więzieniu stykamy się wyłącznie z negatywnymi emocjami, on jednak doświadczył od skazanych wiele dobra, którego nigdy by się nie spodziewał.
- ks. Jacek Stryczek - prezes stowarzyszenia WIOSNA, założyciel fundacji "Szlachetna paczka" i "Akademia przyszłości". Opowiadał, że nie ten człowiek zdobył coś w życiu, któremu się wszystko udaje i nigdy nie miał żadnego upadku, lecz ten, który mimo niepowodzeń potrafi się podnieść i  wzlecieć jeszcze wyżej. Twierdził, że dobro dawane drugiemu człowiekowi prędzej czy później do nas powraca i wzbudza pragnienie, aby dawać z siebie jeszcze więcej.
- Michał Tragarz - wystąpił z prezentacją pt. " PARTYCYPACJA UCZNIOWSKA JAKO PODSTAWA SAMORZĄDNOŚCI", mającą na celu ukazanie, że samorząd to nie tylko pojedyncze osoby lecz cały organ, który musi współpracować.
- Anna Walska-Golowska i Karol Baranowski - pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie. Opowiadali, w jaki sposób wykorzystują najnowocześniejsze technologie do celów edukacyjnych. Poinformowali, że prowadzą różnego rodzaju szkolenia, a także zajęcia dla dzieci oraz że używają takich programów jak Scratch, Prezi, Youtube, Gimp i iMovie.
- Publiczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek im. Świętego Dominika Savio w Krakowie. Przedstawiciele opowiedzieli o swojej szkole oraz o  organizacjach, które w niej funkcjonują. Przedstawili dwa teledyski nakręcone przez jedną z uczennic. Zachęcali do krótkiej belgijki.
- Dyrektorka Zespołu Szkół w Jerzmanowicach - opowiadała o funkcjonowaniu jerzmanowickiego samorządu (kadencja trwa 2 lata, a każdy kandydat spotyka się z uczniami i uczestniczy w krótkiej debacie).
Na konferencji zaprezentowała się również nasza szkoła. Pani Marta opowiadała, ile wysiłku włożono, aby samorząd w Pielgrzymowicach działał sprawnie oraz że z roku na rok uczymy się coraz więcej i zdobywamy nowe doświadczenie. Głos zabrała także przewodnicząca samorządu - Klaudia.
Po zakończonej konferencji zrobiłyśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i udałyśmy się na zakup drobnych pamiątek z Krakowa. Spotkała nas jeszcze jedna przygoda, ale ona pozostanie tajemnicą ;)